„LIETUVIŠKOJI NORA“ pagal Henriko Ibseno pjesę „Lėlių namai“ ir lietuvių aktorės Monikos Mironaitės gyvenimą bei kūrybą IX tarptautinis festivalis „Druskininkų vasaros teatro SANKRYŽA“
Spektaklis sukurtas kaip dokumentinė mozaika iš M.Mironaitės laiškų, prisiminimų, dienoraščių, interviu, jos kūrybos vakaruose skaitytų eilėraščių ir pasisakymų, Henriko Ibseno dramos „Lėlių namai. Nora“ ištraukų, taip pat M.Mironaitės amžininkų – dukters Dagnės Jakševičiūtės, Laimono Noreikos, Juozo Baltušio, Prano Treinio. Rūtos Staliliūnaitės, Audronės Girdzijauskaitės ir kitų – prisiminimų fragmentų.
Po-premjerinis kultūros žurnalistės Birutės Liauškienės komentaras: „…Senokai žinau, kad Birutė – gera aktorė. Bet man ji dar visada patinka, kad suieško įdomias sau ir kitiems temas, jas gerai išgvildena, literatūriniu požiūriu išreiškia. Taigi, vakar irgi džiaugiausi labai gera spektaklio kompozicija, tų skirtingo laiko ir žanro gabaliukų išdėstymu, jų ritmu. Negrėsė ištęstumas, ko labai nemėgstu teatre. Birutė Mar puikiai susitvarko su plastika, gražiai moduliuoja balso niuansus, puiki jos sceninės kalbos raiška.
Tas scenos priemonių minimalizmas čia visai dera, nieko netrūksta, ir pusantros valandos spektaklis pralėkė nepastebimai. Išvis, jaudina mintis, kad tas spektaklis nepradingtų, gyventų, turėtų sceną ir būtų rodomas.
Jūsų švelnus, labai inteligentiškas spektaklis priminė švedų teatro ir kino režisieriaus Ingmaro Bergmano filmus. Toks pat neskubus, pagarbus pasakojimas, įtraukiantis žiūrovą į nepaprastos aktorės Monikos Mironaitės likimo dramą. Nuostabiai parinkta istorijos pasakojimo forma. Erikas Druskinas, 3 vasario, 2019.
2023 rugpjūčio 14